FAQ

Home / FAQ

Kiedy należy udać się do logopedy?

Opieką logopedyczną można objąć dziecko zaraz po narodzinach dziecka. Niestety istnieje mit, że do logopedy należy udać się dopiero, gdy dziecko zacznie mówić. To nie jest prawda. Mowa kształtuje się przez pierwsze trzy lata życia i istnieją czynniki, które mogą utrudnić proces nabywania języka. Należy skonsultować się z logopedą, gdy pojawiają się wątpliwości bądź niepokój związany z rozwojem mowy dziecka.

Jak przygotować się do pierwszej wizyty u logopedy?

Na takie spotkanie należy zabrać ze sobą dokumentację medyczną dziecka: książeczkę zdrowia dziecka, wyniki zrobionych wcześniej badań np. badanie słuchu, wzroku, EEG. Można spróbować sobie przypomnieć ważne momenty sprzed ciąży, w czasie ciąży i po urodzeniu dziecka: choroby przewlekłe, sytuacje stresowe, zażywane leki w czasie ciąży, szczegóły dotyczące porodu, pierwszy katar u dziecka, kiedy i w jaki sposób rozszerzana była dieta.

Czy na pierwszą wizytę należy przyprowadzić ze sobą dziecko?

To zależy od charakteru spotkania. Gdy Rodzic chce skonsultować poziom rozwoju mowy dziecka lub rozpocząć stałą terapię – obecność dziecka jest obowiązkowa. Jeżeli jednak spotkanie ma być nakierowane na wsparcie Rodzica, omówienie trudnych zachowań dziecka czy rozwianie wątpliwości wychowawczych – Rodzic powinien przyjść bez dziecka.